Upstream Oil and Gas

Block II – 27 January – 9 February 2019

Academic staff

  • Dr Catherine Banet, asst. professor in Petroleum and Energy Law, Scandinavian Institute of Maritime
    Law, University of Oslo and Academic Coordinator of the Oslo block, NSELP
  • Dr Knut Kaasen, professor of Law, specialised in Petroleum and Contract Law, Scandinavian Institute of Maritime Law, University of Oslo
  • Dr Ola Mestad, professor of Law, Scandinavian Institute of Maritime Law, University of Oslo
  • Dr Ivar Alvik, asst. professor of Law, Scandinavian Institute of Maritime Law, University of Oslo
  • Dr Henrik Bjørnebye, asst. professor of Law, Scandinavian Institute of Maritime Law, University of Oslo
  • Dr Martha Roggenkamp, professor of Energy Law, Director of the Groningen Centre of Energy Law, University of Groningen
  • Anita Rønne, asst. professor of Energy Law, Centre for Public Regulation and Administration, University of Copenhagen
  • Dr Greg Gordon, senior lecturer specialised in Energy Law, head of school and programme coordinator of the LLM in oil and gas, University of Aberdeen

External lecturers
Expected speakers from the International Law and Policy Institute, Norsk Hydro ASA, Statoil Hydro ASA and Kluge Advokatfirma DA. In addition, one day of lectures takes place at Statoil ASA and another at the Norwegian Ministry of Petroleum and Energy.

Draft Programme

Week 1          

Monday            Introduction
1. Introduction to upstream oil and gas law
a. Historical development
b. Geological and technical
c. Economic and political

Tuesday            Legal Basis
1. International law basis
a. UNCLOS, investment treaties
b. Conventions on environmental protection
c. Delimitation of ‘national sectors’

2. The nation state’s options under international law
a. Exercise of jurisdiction
b. Forms of state involvement in activities

Wednesday     Production Sharing Agreements (PSA)
1. Introduction
a. Nature of PSA
b. Historical development
2. Role of the State
a. State objectives
b. Developing and transition economies
3. Production Sharing
a. Structure
b. Standard terms

Thursday         Licensing (I)
1. Licensing: Why and how
a. Historical development; different types of licences
b. Hydrocarbon Licensing Directive
c. Grant of licence; conditions
2. Licensing: Dynamics and flexibility
a. The ‘stepwise approach’
b. Change of conditions, expropriation
c. Taxation, government take
3. Licensing: Who and where
a. State participation
b. Unitisation and cross-border arrangements
c. Abandonment (introduction)

Friday                Licensing (II)
1. Transportation systems: Technical and legal components
a. Technology, alternatives, licensing issues
b. Shipping from offshore or onshore installations
c. Legal position of gas treatment plants
2. Pipelines
a. Issues of international and EU law
b. Organisation of ownership and operation
c. Access to use
3. Mature provinces
4. Decommissioning

 Week 2          

 Monday            Joint Operating Agreements
1. Joint operating agreements: Introduction
a. Relationship with licensees
b. Government involvement
2. Joint operating agreements / jointa. status in company law and partnership law
3. Specific issues of joint operating agreements
a. Role of the operator
b. Issues of liability
c. Sole risk

Tuesday            Field trip to the DolWin Beta platform, AIBEL, Haugesund

Wednesday     Contracts (I)
1. Introduction
a. Types of contracts; common features/challenges
b. Choice of law
c. Standardisation of contract
2. Regulations on bidding procedures
3. Contracts in various phases of activities
a. Contracts in the development phase (drilling, construction, financing)
b. Contracts in the operational phase (gas sales, transportation)
c. Contracts in the abandonment phase

Thursday         Contracts (II)
1. Contractual techniques
2. Risk allocation
a.Liability and idemnification
b.Limitation of liability
3. Flexibility: Dynamic contract law
a. Unregulated and regulated flexibility
b. Mechanisms to handle intended vartiations
c. Handling of unintended changes to contractual obligations
4. Decommissioning panel discussion

Friday                Assignment
1. Presentation of papers
2. Follow up instructions: preparation of essay and next session of teaching